Pokud je dítě zdravé a nemá ucpaný nos, mělo by vždy dýchat nosem.
I když se to možná nezdá, tak právě dýchání ústy ovlivňuje nesprávnou výslovnost jednotlivých hlásek. Nejvíce jsou zasaženy hlásky P, B, M, T, D, N, C, S, Z, Č, Š, Ž, L, R, Ř, což je opravdová většina.
Problém bývá v tom, že dítě, které je zvyklé dlouhodobě dýchat ústy, nemá dobře posílené retní svalstvo, což se projeví ve výslovnosti. Největší obtíž je ale v tom, že se jazyk nedostane do klidové polohy, která vypadá tak, že jeho špička směřuje k hornímu patru, kde volně leží. Při dýchání ústy je jazyk položen za spodními zuby. Není tedy zvyklý se přirozeně pohybovat směrem nahoru za horní zuby. Také jazyk, kterému se nedostává správného odpočinku nedokáže využít své strany pro to, aby zvládl vytvořit dostatečnou oporu k výslovnosti tupých sykavek (Č, Š, Ž).
Dýchání ústy však s sebou přináší mnohem více obtíží, a to nejen ve výslovnosti. Například je pro oslabený jazyk velmi obtížné posouvat sousto směrem ke stoličkám, čímž dochází k tomu, že se z rozmělňování sousta stane boj, a dítě může začít odmítat jakékoliv jídlo, které bude náročnější na rozžvýkání. Oslabené svalstvo také mění způsob jakým polyká, což opět bude mít dopad nejen na výslovnost. Nutností je také dodat, že dýchání ústy zapříčiňuje nižší aktivitu branice, s kterou je spojen menší příjem kyslíku, což vede nejen k rychlejší unavitelnosti a nemožnosti udržet delší dobu pozornost, ale také k nekvalitnímu spánku a častému buzení. Stále otevřená ústa zapříčiňují také vysychání slin v ústech, což vede k větší tvorbě kazů na zubech a nelibému zápachu z úst.
Pokud Vám dítě dlouhodobě dýchá ústy, může být na příčině například zduřelá nosní mandle, alergie, astma, deformace nosní přepážky aj..
Dýchání ústy, i když se tváří jako bezproblémové, by mělo být vždy jen přechodnou fází. Jestliže se stane dlouhodobým řešením, nese s sebou mnoho nepříjemností jako noční bdění, chrápání, únavu, nepozornost, kazivost zubů a další.